Zgniataj opakowania! To się opłaca!
Opublikowany: Pażdziernik 24, 2018

Na naszej stronie internetowej możecie Państwo znaleźć zasady prawidłowego postępowania z odpadami. Zawarte są one w 13 punktach. Jeden z nich dotyczy zgniatania plastikowych butelek. Dlaczego należy zgniatać butelki i inne odpady takie jak np. kartony? To pytanie z którym często się spotykamy, dlatego chcemy przedstawić Państwu wszystkie aspekty tego zalecenia.

Przejeżdżając obok worków wystawianych przed domami, trudno nie zauważyć, że duża część  z nich, zwłaszcza worków żółtych - przeznaczonych do tworzyw sztucznych i metali, jest wypełniona bardziej powietrzem niż plastikiem taka sama sytuacja ma miejsce w kontenerach przy blokowiskach. 

Problem dotyczy także innych opakowań np. po mleku, puszek aluminiowych po napojach, puszek po konserwach, opakowań po płynach, kartonów etc.  

120 litrowy worek, taki jaki przekazywany jest mieszkańcom do segregacji odpadów, mieści około 40 butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka od około 180 do 220 sztuk.

Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce w pojemnikach i workach do segregacji, a co za tym idzie muszą być one częściej wywożone. Ten element jest także jednym z czynników kształtujących opłatę za odpady.

Warto zwrócić uwagę na ten problem, dlatego też w wielu miejscach na pojemnikach typu "dzwon" będą mogli Państwo spotkać w najbliższym czasie naklejki zachęcające do zgniatania.

 

Dlaczego warto zgniatać odpady? Jakie aspekty przemawiają za tym, aby butelki zanim trafią do żółtego worka/pojemnika lub kartony zanim trafią do niebieskiego pojemnika/worka zostały zgniecione?

  • EKONOMICZNE - rzadszy transport firm wywożących odpady = MNIEJSZE KOSZTY
  • ŚRODOWISKOWE – transport odpadów, a nie powietrza - to mniejsza częstotliwość odbioru tych odpadów = MNIEJSZA EMISJA DWUTLENKU WĘGLA
  • OSOBISTE - wystawiasz worek do odbioru z plastikiem kilka razy rzadziej = OSZCZĘDZASZ SWÓJ CENNY CZAS / zamiast gromadzić odpady w kilku workach wystarczy jeden, który zajmuje o wiele mniej miejsca = DOBRZE GOSPODARUJESZ WŁASNĄ PRZESTRZENIĄ
  • EDUKACYJNE - zmniejszasz objętość zgniatanych butelek w worku o prawie 80%, chronisz środowisko i dajesz dobry przykład innym = KSZTAŁTUJESZ POSTAWY PROEKOLOGICZNE

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami prawidłowego postępowania z odpadami:

POSTĘPUJ WŁAŚCIWIE Z ODPADAMI.

http://kzgrl.pl/pliki/PDF/Post%C4%99puj-w%C5%82a%C5%9Bciwie-z-odpadami.pdf