ZGNIATAJ BUTELKI – TO SIĘ OPŁACA!
Opublikowany: Luty 22, 2018

Na naszej stronie internetowej możecie Państwo znaleźć zasady prawidłowego postępowania z odpadami. Zawarte są one w 13 punktach. Jeden z nich dotyczy zgniatania plastikowych butelek. Dlaczego należy zgniatać butelki? To pytanie z którym często się spotykamy, dlatego chcemy przedstawić Państwu wszystkie aspekty tego zalecenia.

Przejeżdżając obok worków wystawianych przed domami, trudno nie zauważyć, że duża część  z nich, zwłaszcza worków żółtych - przeznaczonych do tworzyw sztucznych i metali, jest wypełniona bardziej powietrzem niż plastikiem.

Problem dotyczy także innych opakowań np. po mleku, puszek aluminiowych po napojach, puszek po konserwach, opakowań po płynach, etc.  

120 litrowy worek, taki jaki przekazywany jest mieszkańcom do segregacji odpadów, mieści około 40 butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka do 280 sztuk.

Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce w pojemnikach i workach do segregacji, a co za tym idzie muszą być one częściej wywożone. Ten element jest także jednym z czynników kształtujących opłatę za odpady.

Dlaczego warto zgniatać butelki? Jakie aspekty przemawiają za tym, aby butelki zanim trafią do żółtego worka lub pojemnika zostały zgniecione?

  • EKONOMICZNE - rzadszy transport firm wywożących odpady = MNIEJSZE KOSZTY
  • ŚRODOWISKOWE – transport odpadów, a nie powietrza - to mniejsza częstotliwość odbioru tych odpadów = MNIEJSZA EMISJA DWUTLENKU WĘGLA
  • OSOBISTE - wystawiasz worek do odbioru z plastikiem aż 7 x rzadziej = OSZCZĘDZASZ SWÓJ CENNY CZAS / zamiast gromadzić odpady w kilku workach wystarczy jeden, który zajmuje o wiele mniej miejsca = DOBRZE GOSPODARUJESZ WŁASNĄ PRZESTRZENIĄ
  • EDUKACYJNE - zmniejszasz objętość zgniatanych butelek w worku o prawie 80%, chronisz środowisko i dajesz dobry przykład innym = KSZTAŁTUJESZ POSTAWY PROEKOLOGICZNE

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami prawidłowego postępowania z odpadami:

POSTĘPUJ WŁAŚCIWIE Z ODPADAMI.

http://kzgrl.pl/pliki/PDF/Post%C4%99puj-w%C5%82a%C5%9Bciwie-z-odpadami.pdf