Sezon grzewczy w pełni. Nie truj siebie i swoich bliskich!
Opublikowany: Listopad 28, 2016

Temperatura w piecach domowych wynosi zaledwie 200 – 500°C – to zdecydowanie za mało, żeby bezpiecznie spalać odpady. Robiąc to narażasz siebie i swoich bliskich nie tylko na utratę zdrowia, ale także na poważne straty finansowe. Tzw. mokra sadza, powstająca w wyniku spalania śmieci odkłada się w przewodach kominowych. Może ona ulec zapłonowi i uszkodzić komin, a nawet wywołać pożar.  

Spalając odpady w domowym piecu produkujesz i uwalniasz do atmosfery dioksyny i furany  - jedne z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych odpowiedzialnych m.in. za:

- zwiększone ryzyko chorób nowotworowych;

- zwiększoną zachorowalność układu oddechowego;

- możliwość wystąpienia poważnych chorób układu krążenia lub ich nasilenia;

- uciążliwe alergie oraz zmiany skórne

i wiele, wiele innych.

A czy wiesz, że dioksyny i furany wraz z mlekiem matki dostają się do organizmu niemowląt?

Nie licz na to, że trucizny ulecą z dymem! Większość z nich jest ciężka i opada nie dalej niż kilkanaście metrów od komina, czyli wprost na Twoje grządki z warzywami i drzewa owocowe.

Wydajność energetyczna palonych śmieci jest niewielka, więc po co ryzykować karę grzywny, a tym bardziej zdrowie swoje i rodziny.

Pamiętaj! W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi możesz w bezpieczny i łatwy sposób pozbyć się wszystkich odpadów komunalnych powstających w Twoim domu i firmie.