Rozdaliśmy sadzonki w Brennie i Cichowie
Opublikowany: Maj 14, 2019

Za nami kolejna, trzecia już edycja akcji "Od segregacji nie planuj wakacji! Zamień odpady na rośliny." Dwie majowe soboty,były okazją do tego, aby ogródki letników z gminy Krzywiń i Wijewo wzbogaciły się o kolejne egzemplarze roślin. 

Podczas akcji mieszkańcy miejscowości letniskowych m.in. Brenno-Ostrów i Cichowo mieli możliwość wymiany odpadów na sadzonki m.in.borówki, pelargonii, lawendy, azalii czy thuji.

Frekwencja dopisała, a z blisko 40 nieruchomości z gminy Wijewo i 40 nieruchomości z gminy Krzywiń dostarczono nam 1 900kg odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów wielkogabarytowych, które wymieniono na prawie 300 sadzonek.

Głównym zadaniem akcji było edukowanie letników o gospodarce odpadami komunalnymi na terenie Związku, a przede wszystkim o możliwości korzystania przez nich z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Niestety cały czas, na terenie letnisk, spotykamy się ze zjawiskiem porzucania odpadów komunalnych przy kontenerach przeznaczonych na odpady zmieszane. Szczególne utrapienie stanowią odpady zielone, odpady wielkogabarytowe oraz odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które powinny zostać zawiezione do PSZOKu w Wijewie lub Krzywiniu.

Dlaczego tego typu akcja? Zależy nam, aby letniska, gdzie spędzamy swój czas wolny były faktycznie letniskami, a nie "składowiskami odpadów". Widok podrzuconych pod kontenery odpadów, które powinny się znaleźć w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie sprzyja walorom estetycznym tych miejscowości. Dbajmy wspólnie o miejsca w których miło można spędzić wakacyjny czas.

Często miejsca te wyglądają w ten sposób:

A przecież wystarczy, że odpady zostaną odpowiednio posegregowane do wyznaczonych konterów oraz przekazane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. Wtedy krajobraz wokół pojemników robi się o wiele przyjemniejszy!

Powiększ zdjęcia w galerii: