PRZYDOMOWY KOMPOSTOWNIK - KOMPOSTOWANIE SIĘ OPŁACA
Opublikowany: Sierpień 8, 2017

Wiele osób, które posiada ogródki działkowe bądź ogródki przydomowe wie, że WYKORZYSTYWANIE KOMPOSTU jako EKOLOGICZNEGO NAWOZU jest nie tylko przyjazne środowisku, sprzyja roślinom, ogranicza powstawanie odpadów ale jest także bardzo TANIM ZAMIENNIKIEM chemicznych nawozów. BIOODPADY, bo to one wykorzystywane są do produkcji kompostu, mogą zostać zagospodarowane przez każdego w bardzo prosty sposób. Jak zatem zrobić własny kompostownik i jakie odpady nadają się do kompostowania? Przedstawiamy Państwu przepis na „czarne złoto ogrodnika”.

Kompostownik

Na rynku dostępne są różne rodzaje gotowych kompostowników drewniane i plastikowe, równie dobrze sprawdzi się kompostowanie bioodpadów na pryzmie.

 

Jak zrobić kompost:

WARSTWY

  1. Około 20 cm połamanych gałązek
  2. Torf, ziemia ogrodowa, słoma i zeszłoroczny kompost
  3. Warstwa składników organicznych np.: skoszona trawa, nadziemne części chwastów  i resztki roślin, fusy z herbaty i kawy (łącznie z torebkami ekspresowymi) odpadki kuchenne (po warzywach i owocach, skorupki jajek, obierki, chusteczki higieniczne, cienkie gałązki i liście)
  4. Warstwa okrywająca: torf i liście

Warstwy układamy na przemian, tylko warstwa okrywająca służy zabezpieczeniu materiału kompostowanego. Kompostownik powinien stać w zacienionym miejscu, materiał w kompostowniku należy utrzymywać tak aby nie dopuścić do jego przesuszenia.

Materiał kompostowany można co jakiś czas przemieszać, a w przypadku gdy jest zbyt suchy podlać wodą.

Po około 9 miesiącach powstanie kompost, przypominający świeżą ziemię, który z powodzeniem sprawdzi się w uprawie wszystkich rodzajów roślin, kompostu nie można przedawkować czy też zaszkodzić roślinom.

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO TEGO ABY WYKORZYSTYWAĆ BIOODPADY DO PRODUKCJI KOMPOSTU.