Jesteś człowiekiem lubiącym zmiany na lepsze? NAPRAWIAJ nie wyrzucaj – zmiana może okazać się pozytywnym zaskoczeniem! Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ!
Opublikowany: Wrzesień 20, 2021

Zmiana często kojarzy się z czymś nieznanym i nieodkrytym, nie każdy z nas czuje się komfortowo w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków podjętych przez nas działań. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy wiemy, już na etapie podjęcia zmiany, że przyczyni się ona do polepszenia naszego komfortu życia. Łatwiej dokonywać nam jest zmian w życiu, kiedy wiemy, że odniosą one pozytywne skutki i będą zmianami na lepsze.

Takiej zmiany – zmiany na lepsze możemy dokonywać kiedy postępujemy zgodnie z zasadami ekologii. Każdy z nas może przyczynić się do tego, aby mieć swój udział w działaniach proekologicznych, przyczyniających się do pozytywnych zmian dla naszego środowiska

 

Bez względu na to z jakiej gminy pochodzisz, każda z 19 gmin należących do Związku stanowi część Ziemi i każdy z nas może mieć wpływ na zahamowanie zmian klimatycznych i rosnących „gór” odpadów. Jedną z naszych propozycji na podjęcie działań, które mają realny wpływ na środowisko jest wykorzystywanie własnych sił i umiejętności, nawet tych jeszcze nie odkrytych, do podejmowania prób naprawy, czegoś, co się zepsuło i najłatwiej byłoby wyrzucić i kupić nowe. Na przekór trendowi konsumpcjonizmu możemy poczuć satysfakcję również z tego, że mamy coś co działa, dzięki naszemu sprytowi i temu, że udało nam się to naprawić samodzielnie. Tym którzy nie mają na to ochoty, polecamy odwiedzić lokalnych rzemieślników, którzy za mniejsze pieniądze niż kupno nowego, naprawią nam zepsuty sprzęt i będzie działał jak nowy.

Naprawiaj – nie wyrzucaj, daje również pole do bardziej kreatywnych możliwości, jeśli jesteś pewien, że zepsutego sprzętu nie da się naprawić, pomyśl, czy nie można zmienić jego przeznaczenia. W taki sposób odpady mogą zyskać drugie życie, a stare krzesło może okazać się pięknym ogrodowym kwietnikiem.

Naprawy zwykle dotyczą elektroodpadów i odpadów wielkogabarytowych, jeśli wyczerpane zostały możliwości naprawy i nadania innego przeznaczenia, pamiętaj, że aby pozbyć się tego typu odpadów należy je oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W ramach ponoszonej opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi odpadów wielkogabarytowych i elektroodpadów można się tam pozbyć bez dodatkowych kosztów. Odwiedź PSZOK w swojej gminie, oddane tam odpady zostaną poddane procesom odzysku lub recyklingu.

Pamiętaj! Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ!

Artykuł publikowany w ramach kampanii edukacyjnej „Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ” realizowanej przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.