Dzień Bez Opakowań Foliowych
Opublikowany: Styczeń 23, 2018

23 stycznia w kalendarzu oznaczony jest jako Dzień Bez Opakowań Foliowych. Dlatego warto choć dziś zadać sobie pytania: Czy mogę ograniczyć ich używanie w życiu codziennym? Jak wpływ mają na środowisko?

Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 500 lat. Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych reklamówek. Z opakowaniami foliowymi walczy się na całym świecie. Całkowity zakaz używania toreb jednorazowych obowiązuje m.in. w RPA, Australii, Francji, Alasce. W Stanach Zjednoczonych w sklepach są dostępne wyłącznie torby papierowe. Inne kraje wprowadziły podatek wliczony w cenę plastikowej reklamówki.

W Polsce od 1 stycznia 2018 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które likwidują wydawanie bezpłatnych torb plastikowych w sklepach. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, opłata za torbę wynosić powinna min. 20 groszy. Alternatywą foliówek są torby papierowe, lniane, kokosowe lub z innego materiału pochodzenia naturalnego. Czy też koszyki wiklinowe.  

To może podejmij wyzwanie już dziś!

Postaraj się zrezygnować z proponowanej foliówki nie tylko dzisiaj, ale zawsze, kiedy masz możliwość.

Noś ze sobą wielorazową torbę – zakupy robimy prawie codziennie

 

Źródło (ekokalendarz.pl, zielonalekcja.pl)